VIDEO: Tramvaje T3 slaví 50 let aktivní služby

Slavné tramvaje T3 slaví tento měsíc 50 let od svého uvedení do provozu městské hromadné dopravy v Praze. Dodneška T3 tvoří až 40 procent všech tramvají, které dopravní podnik využívá.

„Jsou to kulaté narozeniny a stojí za to je důstojně oslavit,“ říká generální ředitel Dopravního podniku Milan Křístek.

Na svědomí legendární T3 mají designér František Kardaus konstruktér Antonín Honzík. Tramvaj se rozšířila i do světa, od roku 1962 výrobce dodal do 47 měst 14 000 kusů

„Má vlastně do značné míry nadčasový design, který se líbí mnoha architektům i dneska, i v jiných městech. Především v zemích bývalého východního bloku získala tahle tramvaj velkou oblibu, protože byla relativně jednoduchá i z hlediska údržby, obsluhy a podobně,“ uvádí vedoucí archivu Dopravního podniku Pavel Fojtík.

První tramvajový vůz tohoto typu vyjel do ulic metropole 21. listopadu 1962. Od té doby ovšem prošel několik modernizacemi, aby odpovídal standardům na bezpečnost a kvalitu jízdy. Například v roce 1974 zmizela z interiéru pokladna a sedátko pro průvodčího.

T3 jsou postupně ve vozovém parku Dopravního podniku nahrazovány tramvajemi Tatra T6A5 či Škoda 14 a 15T.

Projet se původní verzí T3 mají příznivci šanci v neděli 18. listopadu, kdy vyjíždí ze Střešovic linka číslo 91. Jede se za normální vstupné v pravé poledne, v 14 a v 16 hodin.

Diskuze (0 komentářů)

Máte účet na Facebooku? Přihlašte se!

Facebook login
Přidat komentář

Reklama